Cases

När smartare arbetssätt ger bättre kvalitet

För EFKAB handlar digitalisering inte bara om nya verktyg. Det handlar lika mycket om att utveckla arbetssätt, automatisera det som går och skapa bättre förutsättningar för ingenjörerna att fokusera på kvaliteten i projekteringen. Cadium by AEC är ett konkret exempel på hur det kan se ut i praktiken.

Jimmy Froner EFKABFör en teknikkonsult är kvaliteten i ritningar och ritningsunderlag avgörande. När stora mängder information ska hanteras behöver det finnas strukturer och arbetssätt som gör det enklare att arbeta konsekvent och minska risken för fel.

Jimmy Fronér är teknikutvecklingschef på EFKAB, ett teknikkonsultbolag inom el, VVS och installationssamordning. För honom är det därför naturligt att ställa frågan: Går det här att göra smartare?

– Allt som du upplever tar tid, tar antagligen tid för att det går att göra smartare, säger han.

Cadium har funnits med länge

Jimmy har arbetat med Cadium by AEC i många år och introducerade verktyget på EFKAB. I dag används det bland annat för stämpelhantering och ritningsförteckningar.

EFKAB:s policy är att alla ritningsförteckningar ska genereras via Cadium by AEC. I stället för att informationen hanteras manuellt hämtas den direkt från ritningarna, vilket minskar risken för fel.

Fördelarna blir särskilt tydliga när många ritningar ska hanteras samtidigt. Hur stor skillnaden kan vara har Jimmy sett på nära håll. Tidigt i hans karriär, innan verktyg för att hantera stora ritningsmängder blivit vanliga, kunde en enda leverans betyda två dagars manuellt arbete. Men med rätt verktyg på plats gjordes motsvarande hantering på omkring tio minuter.

Men för att automatiseringen ska fungera krävs en bra grund.

– Cadium i all ära, men det förutsätter att ritningsstrukturen är rätt gjord från början.

Det är också här EFKAB:s bredare syn på digitalisering kommer in. Verktygen är bara en del av lösningen. Mallar, strukturer och genomtänkta processer behöver finnas på plats för att tekniken verkligen ska göra skillnad.

Automatisera det som inte behöver göras manuellt

På EFKAB används också skript via Cadium by AEC för att förändra många ritningar samtidigt. Det kan exempelvis handla om att ändra layout, design eller andra egenskaper i en större mängd ritningar.

Det gör inte bara arbetet mer effektivt och av högre kvalitet. Det sänker också tröskeln för att förändra och förbättra.

Om en förändring inte blir bra behöver man inte börja om från början och manuellt korrigera varje ritning. Man kan justera skriptet och köra det igen.

Samma tänk finns bakom EFKAB:s arbete med färger i ritningar. Färger som fungerar bra på en skärm med mörk bakgrund blir inte alltid lika bra när ritningen skrivs ut på vitt papper. Därför har företaget byggt ett skript med hjälp av Cadium by AEC som hanterar översättningen mellan skärm och utskrift.

Det är exempel på små förbättringar som var och en kanske inte låter revolutionerande, men som tillsammans kan förbättra arbetsvardagen.

Mer fokus på kvalitet i projekteringen

För EFKAB handlar smartare arbetssätt inte om att göra så mycket som möjligt på så kort tid som möjligt. Det handlar om att kvaliteten ska hålla hela vägen, även när mängden ritningar växer.

När återkommande uppgifter som att uppdatera ritningsinformation, hantera revideringar eller skapa ritningsförteckningar kan automatiseras minskar behovet av manuella moment. Det gör samtidigt arbetssättet mer konsekvent och minskar risken för att något missas.

I ett projekt, exempelvis vid projekteringen av en ny skola, kan det innebära att mer fokus kan läggas på själva projekteringen, granskningen och de tekniska bedömningar som kräver ingenjörskompetens.

– Det är värdet av tiden vi levererar. Kan jag lägga den på ingenjörskonst i stället för på administration tror jag att beställaren uppskattar det, säger Jimmy.

För EFKAB handlar det alltså inte om effektivisering som ett mål i sig. Det handlar om att använda teknik där den gör nytta och samtidigt skapa bättre förutsättningar för kvalitet i det arbete som levereras till kunden. I en organisation som EFKAB, med omkring 45 medarbetare, kan nya idéer dessutom få genomslag relativt snabbt. Jimmy menar att mindre organisationer ibland har en fördel eftersom det är färre led och mindre motstånd när man vill förändra ett arbetssätt.

Om Cadium by AEC
Cadium by AEC är ett verktyg för att arbeta med många CAD-ritningar samtidigt. Det används bland annat för massändringar i ritningsstämplar, för att generera ritningsförteckningar direkt ur ritningarnas egen data och för att köra skript över hela ritningsuppsättningar. Cadium fungerar med AutoCAD, AutoCAD LT, BricsCAD och DraftSight. Läs mer om Cadium by AEC.

Verktygen ersätter inte erfarenheten

För Jimmy är Cadium by AEC en del av en större digital utveckling. EFKAB använder redan AI i det dagliga arbetet, bland annat för att ta fram mängder och underlag inför anbud och för att gå igenom stora mängder projektdokumentation.

Samtidigt tror han inte att AI kommer att ersätta den tekniska kompetensen.

En AI föreslår det som är tekniskt mest effektivt. Den kortaste kabelvägen är däremot inte alltid den enklaste att montera. Ibland är det rätt att dra en kabelstege på andra sidan en pelare, för att montören inte kommer fram med liften där den egentligen borde sitta. Den typen av bedömning bygger på erfarenhet från byggarbetsplatsen, och enligt Jimmy är det en av anledningarna till att EFKAB gärna anställer medarbetare med montörsbakgrund.

Framtiden handlar därför snarare om att kombinera människans kompetens med teknikens förmåga att hantera stora mängder information och repetitiva uppgifter.

Och enligt Jimmy är det viktigt att börja redan nu.

– Våga ifrågasätta. Det finns väldigt mycket som går att göra smartare.

För EFKAB handlar digitalisering i grunden om just det: att använda tekniken där den gör verklig nytta och låta ingenjörerna lägga mer tid på det som faktiskt kräver deras kompetens.

Om EFKAB

Verksamhet: Teknikprojektering och installationssamordning
Områden: El, VVS, kyla, energi, styr och övervakning, ljusdesign med mera
Antal anställda: Cirka 45
Kontor: Stockholm, Jönköping, Karlstad och Falkenberg
Grundat: 2011
AEC-produkter: Cadium by AEC och Autodesk AEC Collection

Vill du veta mer om hur Cadium eller AEC:s andra produkter? Kontakta mig!

Pia Carlsson

Försäljning, AEC Produkter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Vi delar med oss av de senaste nyheterna från AEC och våra leverantörer.

AEC AB – GDPR Samtycke. Läs mer